Taman Ujung. Pałac na skraju wyspy


Stylowa mieszanka balijskiej i europejskiej architektury, widok na wulkan Agung, soczyście zielone pola ryżowe oraz kilometry wąskich, spacerowych uliczek i mostków sprawiają, że Water Palac jest idealnym miejscem nie tylko na spacer. Zobaczcie najbardziej popularną scenerię ślubnych sesji na Bali.


taman ujung

Ujung to tyle co kraniec. I na tym krańcu właśnie, na przestrzeni około 10 ha ziemi leży Taman Sukasada Ujun (pełna nazwa). Został zbudowany w 1909 roku z inicjatywy Anak Agung Anglurah i jest własnością Karangasem Royal. Pałac znajduje się około 5 km od Amlapura w miejscowości Seraya w Karangasem i jest dziełem tegoż samego architekta, który stworzył znajdujące się w Amlapura Tirtaganggen: http://blogopodrozach.pl/swiatynia-na-wodzie-kto-zbudowal-tirtagangga/ . Oba obiekty położone są na wodzie i oba warto zobaczyć w ciągu jednej wycieczki. Jak to zrobić? Kiedy podróżujemy na własną rękę i rezygnujemy z wycieczek objazdowych warto dogadać się z miejscowym kierowcą taksówki. To popularny i tani środek transportu w Indonezji. Panowie bardzo chętnie zaproponują trasę i polecą zabytki warte zobaczenia. Za uzgodnioną sumę mamy do dyspozycji samochód z kierowcą na cały dzień (lub dwa), mnóstwo ciekawych informacji oraz zwiedzanie bez pośpiechu i tłumu współpasażerów. Co więcej często jedziemy trasą mniej uczęszczaną i dużo bardziej malowniczą od tych proponowanych przez miejscowe biura, organizujące tzw. wycieczki fakultatywne. Grzecznościowo wypada postawić kierowcy obiad.

Wracając do pałacu. Na tle bujnej roślinności, gór i wulkanu Agung postawionych zostało kilka pawilonów (te na wodzie, Taman Gili) i trzy duże baseny. Wszystko sprytnie tworzy spójną całość, poprzez scalające obiekty mosty. Długie alejki wiodą wśród pięknych ogrodów do głównego pawilonu Gili Bale, gdzie znajdują się królewskie komnaty. Na przestrzeni dziejów miejsce to było niszczone i budowane na nowo i od czasów pierwszych fundamentów 1919 roku przeszło wiele zmian i rozszerzeń, głównie wokół największego basenu, który ponoć nie służył, jako królewskie kąpielisko ale jako miejsce kary dla uprawiających czarną magię. Dziś oprócz miejsca do sesji fotograficznych i spacerów, pałac pełni również funkcję rezydencji dla odwiedzających królestwo Karangasem dyplomatów. Wśród lokalnych mieszkańców Water Palac to Taman Ujung. Warto wiedzieć, pytając o drogę usłyszymy tę właśnie nazwę. W Taman Ujung znajduje się także malutka świątynia ze świętą wodą. Świątynia jest znana jako Pura Manikan. Fajnym punktem widokowym jest najwyżej postawiony pawilon, znajdujący sie we wschodniej części całego kompleksu. Z tego miejsca przy ładnej pogodzie zobaczymy piękny wulkan Agung, swoją drogą postrach historii tego  i okolicznych zabytków.

Kierując się także na wschód od wodnego pałacu, możemy podziwiać piękne tarasy ryżowe, których uprawa i mechanizm nawadniania stanowią jedną z głównych turystycznych atrakcji Indonezji.

Więcej: http://blogopodrozach.pl/pola-ryzowe-niecodzienna-codziennosc/

Wybrane dla Ciebie
Tirtagangga

Świątynia na wodzie. Kto zbudował Tirtagangga?

taman ayun

Taman Ayun. W świecie demonów, bogów i ludzi