Świątynia na wodzie. Kto zbudował Tirtagangga?

Tirtagangga


Tirtagangga. Tirta to błogosławiona woda z Gangesu, świętej rzeki w Indiach. Położona w przepięknych ogrodach, składająca się głównie z wody, roślinności i rzeźb Świątynia Świętej Wody, zmusza do zwolnienia tempa myśli i życia.


Tirtagangga leży pośrodku pól ryżowych, wokół naturalnych źródeł Rejasa, 7 km od Amlapura, głównego miasta Indonezji na wschód. Powierzchnia wodnego ogrodu to aż 3 ha ziemi, tworzącej trzy poziomy, na których znajdują się zbiorniki wodne i fontanny.
Na najwyższym poziomie (północ) znajduje się duży basen, dwa stawy i cztery fontanny oraz przynoszący pomyślność Banyan, figowiec bengalski. Z pod niego tryska źródło świętej wody, które stopniowo wypełnia poszczególne poziomy ogrodu. Tę najwyższą część zmieszkują Bogowie. Z poziomu najwyższego schodzimy do Bwah, poziomu środkowego, który to należy do ludzi. Poziom ten wypełnia zbiornik Mahabharata, na powierzchni, którego osadzono postaci symbolizujące walkę pomiędzy ludźmi, bogami a demonami. Najniższy poziom to Bhur. On należy do demonów. Tutaj znajduje się największy zbiornik, pośrodku, którego na kamiennym moście spoczywa olbrzymi demon (Demon Island).

Woda z jednego z naturalnych źródeł Tirtagangga zawsze była uważana za świętą. Do dziś używana jest do ceremonii religijnych w świątyniach w okolicy. Wodą tą zapełniany jest cały obszar świątyni, okolicznych pól ryżowych oraz w jednej trzeciej stanowi wodę pitną dla mieszkańców Almapura. Baseny z kolei służą kąpieli. Naprawdę relaksujące doznanie. W stawach pływają żółto-czerwono-pomarańczowe ryby. W powietrzu unosi się zapch lili wodnych.

Na szczególną uwagę zasługują rzeźby znajdujące się w wodnym ogrodzie. Im symbolika jest bardzo bogata i wbrew pozorom, nic tu nie dzieje się przypadkowo. Tirtagangga to miejsce pod wpływem wierzeń hinduizmu. Osiem rzeźb zostało wzniesionych w kręgu, na obszarze medytacji, w północno-zachodniej części ogrodu. Według ruchu wskazówek zegara, cały proces odbywa się następująco: człowiek-bóg, bóg-kobieta, kobieta-demon, demon-człowiek, człowiek-bóg. W religii hinduistycznej wysiłkiem i sensem życia jest podążanie ścieżką (Dharma), aby osiągnąć wieczne szczeście i ostateczną wolność Moksha (Nirvana). Męźczyźni podlegają niekończącej się walce, która toczy się na planie przedstawionego koła (Samsara), właśnie do momentu osiągnięcia Nirvany.

Tirtagangga

Tirtagangga to miejsce magiczne. Wybudowane w 1948 roku przez Anak Agung Anglurah Ketut Karangasem (ostatni król Karangasem), dziś jest pod opieką jego wnuka, Widoere Djelantik’a. Miejsce to powstało z pasji tworzenia i umiłowania spokoju. Wszystkie rzeźby i stawy są projektami Anaka. Urodzony architekt i wykładowca, napisał wiele filozoficznych, etycznych i religijnych notatek, pieśni w językach indonezyjskich i balijskich. Ogrody bardzo ucierpiały na skutek serii wybuchów wulkanu Agung i trzęsienia ziemi (1963), szczęśliwie jednak, lawa ominęła główny teren Tirtagangga i do dziś stanowią świadectwo piękna przekazywanego z pokolenia na pokolenie.

Bilet wstępu do Tirtagangga to koszt 10000 IDR/os + dodatkowo 10000 IDR/os za kąpiel w basenach.

Będąc w Tirtagangga warto odwiedzić, znajdujący się około 5 km od Amlapura, Taman Ujung (zwany Water Palac). To przepiękna, położona na wodzie rezydencja, z widokiem na masyw górski z wulkanem Agung (tym, o którym mowa w tekście). Kompleks zjaduje się w miejscowości Seraya w Karangasem i jest dziełem tego samego architekta http://blogopodrozach.pl/taman-ujung-palac-na-skraju-wyspy/

Wybrane dla Ciebie
pura tanah lot

Pura Tanah Lot. Ziemia pośrodku morza

taman ujung

Taman Ujung. Pałac na skraju wyspy