Świątynia leżącego Buddy

Świątynia Leżącego Buddy – kolebką tajskiego masażu!

Świątynia Leżącego Buddy – kolebką tajskiego masażu!


Buddyjski kompleks świątynny, w dzielnicy Bangkoku, Phra Nakhon. Znajduje się w dzielnicy Rattanakosin, bezpośrednio przylegającej do pałacu Wielkiego. Kompleks ten, znany jest jako Świątynia Leżącego Buddy.


Świątynia Leżącego Buddy jest pierwszą, na liście sześciu świątyń w Tajlandii, sklasyfikowanych jako najwyższej klasy świątyń królewskich. Znajduje się tu największa kolekcja obrazów Buddy, w całej Tajlandii. Niesamowite wrażenie robi 46-cio metrowy posąg Leżącego Buddy.
Co ciekawe, miejsce to znane jest jako ośrodek edukacyjny w dziedzinie religii, nauki i literatury i kolebka tradycyjnego tajskiego masażu (rok 1962)! Wat Po służył jako centrum nauczania medycznego, w połowie 19 wieku, przed pojawieniem się współczesnej medycyny i pozostaje ośrodkiem medycyny tradycyjnej dzisiaj.

Nazwa Wat Pho odnosi się do klasztoru Bodhi w Bodh Gaya, w Indiach, gdzie Budda osiągnął oświecenie. Powierzchnia 80.000 metrów kwadratowych tworzy imponujący obiekt, który w 2008 roku został wpisany na listę UNESCO. Ściana obwód głównego kompleksu świątynnego ma szesnaście bramek, z których dwie są używane jako wejście dla publiczności. Olbrzymie, skalne, chińskie posągi strzegą całego kompleksu. Jak wpomniałam, kompleks wpisany jest na listę UNESCO, a to zobowiązuje. Świątynia Leżącego Buddy ma również służyć jako miejsce edukacji dla ogółu społeczeństwa. Wygrawerowane encyklopedyczne obrazki na płytach granitowych, obejmują szeroki zakres tematów, takich jak historia, geografia, astrologia, botanika i poezja. Tablice imienne z tekstami i ilustracjami z zakresu medycyny, są umieszczone wokół świątyni, a kilka posągów daje instruktaż z pozycji jogi.

Z ważnych miejsc świątyni: Ubosot, to główny hol, budynek, służy do celebrowania rytuałów buddyjskich. Ten budynek jest podniesiony na platformie marmuru. Cokół, pokryty trzema warstwami złota i kryształów, wieńczy złocony posąg Buddy, wykonany ze stopu złota i miedzi, a nad pomnikiem jest dziewięcio-warstwowy parasol reprezentujący władze Tajlandii.

I na koniec trochę o samym posągu Leżącego Buddy.

Kaplica Leżącego Buddy została zbudowana w 1832 roku. Obraz Leżącego Buddy reprezentuje wejście Buddy do Nirvany i koniec wszystkich reinkarnacji. Postać, z prawym ramieniem wspierającym głowę na dwóch poduszkach, bogato inkrustowanej mozaiki szklanej. Posąg posiada rdzeń z cegły, otynkowanej i wyłożonej złoconymi liśćmi.

Podeszwy stóp Buddy to 3 m wysokości i 4,5 m długości, inkrustowane macicą perłową. Są one podzielone na 108 ułożonych paneli, symbolizujących wszystko, w czym można zidentyfikować Buddę, kwiaty, tancerzy, białe słonie, tygrysy i akcesoria ministrantów. Będąc w Wat Po, zastanawiałam się, co oznaczają, wykonane z brązu miseczki, ustawiane w korytarzu obiektu. Jest 108 i oznaczają 108 pomyślnych znaków Buddy. W dalszej podróży wielokrotnie się na nie natykałam, czasem znajdowały się w nich monety, które ofiarowane, zpewniały szczęście, pomyślność i dostatek ofiarującemu oraz stanowiły daninę na utrzymanie świątyń.

Świątynia leżącego Buddy


Wybrane dla Ciebie
kenia praktycznie

Kenia bez tajemnic. Praktycznie. Część 1

tajlandia

Tajlandia. Sappheiros czyli udane małżeństwo!