Singapore Botanic Garden. Zaczarowany świat Orchidei.


Ponad 500 hybryd roślin, które wabią swoim wyglądem i zapachem, wciągając Cię coraz głębiej w zaczarowany świat Singapore Botanic Garden.


Singapore Botanic Garden. Idea ogrodu narodowego w Singapurze rozpoczęła się w 1822 roku, kiedy Sir Stamford Raffles, założyciel nowoczesnego Singapuru i żywy naturalista, opracował pierwszy “Ogród botaniczny i eksperymentalny” w Fort Canning.

W pierwszych latach Ogrody odgrywały ważną rolę w pobudzaniu rozwoju rolnictwa w Singapurze i regionie, poprzez zbieranie, rozwijanie, eksperymentowanie i dystrybucję potencjalnie użytecznych roślin. Jednym z najwcześniejszych i najważniejszych sukcesów było wprowadzenie, eksperymentowanie i promocja Para Rubber, Hevea brasiliensis. Zaowocowało to znaczną uprawą, która przyniosła ogromny dobrobyt regionowi Azji Południowo -Wschodniej na początku XX wieku. Od 1928 r. ogrody prowadziły hodowlę orchidei i rozpoczęły swój program hybrydyzacji storczyków, ułatwiając nowe techniki in vitro, pionierskie w swoich laboratoriach. We współczesnych czasach Ogrody również odgrywają kluczową rolę w programie Garden City w Singapurze poprzez ciągłe wprowadzanie roślin ogrodniczych i botanicznych.

Z ponad 150-letnią historią, 82-hektarowe ogrody posiadają unikalne i znaczące miejsce w historii Singapuru i regionu. Ogrody zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO 4 lipca 2015 r. Są pierwszym i jedynym tropikalnym ogrodem botanicznym wpisanym na listę.

Niewątpliwie główną atrakcją Singapore Botanic Garden są orchidee, które swoim wyglądem wprowadzają spacerujących w zaczarowany świat przedziwnych struktur, kształtów i kolorów. Osobiście uwielbiam ten gatunek, stąd moja wyprawa do ogrodu nie jest przypadkowa.

Program hybrydyzacji storczyków w Singapur Botanic Gardens został zainicjowany ponad 80 lat temu przez profesora R.E. Holttum. Jego pierwsza hybryda, Spathoglottis Primrose (S. aurea x S. plicata), rozkwitła w 1931 roku.
We współpracy z miłośnikami orchidei, takimi jak John Laycock, produkował mieszańce takie jak Aranthera James Storie (Arachnis hookeriana x Renanthera storiei) i Arachnis Maggie Oei (Arachnis hookeriana x Arachnis flos-aeris), które od wielu lat stały się ważnymi kwiatami. Oncidesa Goldiana (Gomesa flexuosa x Oncidium sphacelatum), powszechnie znana jako “Golden Shower” lub “Dancing Lady”, również została wyprodukowana przez Ogrody. Rozkwitła w 1939 roku. Hybryda była wielkim sukcesem i jej popularność trwa do dziś. Można ją znaleźć w prawie każdej kwiaciarni na całym świecie. Do tej pory Ogrody zarejestrowały ponad 500 hybryd.

Jak to się odbywa?

Rozpoczęcie hodowli storczyków w Singapore Botanic Garden zaczyna się w tzw. media preparation room, gdzie przygotowywane są z dokładnych kompozycji chemicznych, w tym hormonów, w celu promowania wzrostu. Następnie są sterylizowane przez autoklawowanie pod dużym ciśnieniem i wysoką temperaturą, aby wyeliminować zanieczyszczenia bakteriami i grzybami. Wszystkie prace kulturowe, takie jak siewowanie nasion orchidei, przenoszenie sadzonek i klonowanie roślin, odbywa się w sali transferowej. Komory laminarnego przepływu w pomieszczeniu przenoszącym zapewniają niezbędne czyste i sterylne środowisko. Komora ma silnik, który napędza powietrze do komory przez filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air). Zapewnia to, że przefiltrowane powietrze przepływające przez stół roboczy, wolne od zanieczyszczeń. Storczyki rozpoczynają życie w ciekłej pożywce, która jest nieustannie wstrząsana. Wstrząsanie zwiększa napowietrzanie w ciekłych mediach, dysperguje toksyczne wydalanie z tkanek roślinnych i pomaga w dystrybucji składników odżywczych, które zwiększają wzrost komórek. Innym ważnym powodem jest to, że przy ciągłym pobudzaniu tkanka roślinna nie ma wyraźnego kierunku, a zamiast rozróżniać różne części roślin, dzieli się szybko na masę niezróżnicowanej tkanki. Zwiększa to uzyskaną tkankę i umożliwia nam później indukowanie różnicowania tkanki w dużej ilości sadzonek.
Sala kulturowa jest obszarem stosowanym do inkubowania kultur roślinnych w kontrolowanej temperaturze, oświetleniu i wilgotności. Sterylizatory powietrza na ścianie usuwają potencjalne zanieczyszczenia w powietrzu i pomagają utrzymać czyste środowisko. Lampy fluorescencyjne są używane do oświetlania, które przypominają naturalne światło słoneczne dla wzrostu roślin. Kultury roślinne na różnych etapach umieszcza się na regałach hodowlanych, aż będą gotowe do wysyłki do szkółki do sadzenia.

Program hodowlany koncentruje się na dwóch głównych grupach, storczykach dendrobium oraz vandaceous.

Dendrobium jest jednym z największych rodzajów w Orchidaceae, składającym się z ponad 1000 gatunków. Gatunki Dendrobium znajdują się w Azji Południowo-Wschodniej, południowych Chinach, Japonii, Korei, Indiach, Sri Lance, Australii, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei i na Wyspach Pacyfiku.
Ten rodzaj jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów w Singapurze i regionie. Produkuje piękne kwiaty, które różnią się kolorem i kształtem. Rośliny są wolne od kwitnienia i łatwo rosną.

Gatunki vandaceous powszechnie stosowane do hodowli pochodzą z tropikalnej Azji. Te gatunki są wykorzystywane do produkcji hybryd dla krajobrazu, handlu cięcia kwiatów i jako rośliny doniczkowe. Jednym z celów hodowlanych ogrodów jest wytwarzanie pachnących storczyków w oparciu o ten właśnie gatunek. Przykładem jest krajowy kwiat Singapuru, Papilionanthe Miss Joaquim (wcześniej znany jako Vanda Miss Joaquium).

Oprócz wyżej wymienionych Singapore Botanic Garden uprawia ponad 11 gatunków orchidei. Nie sposób wymienić wszystkich ale zobaczcie na zdjęcia…

Wybrane dla Ciebie

Leczon, rum i karaoke. Jak się bawią Filipińczycy?

Wulkan Rinjani. Tam gdzie słońce mówi dobranoc