Side znaczy Granat


W językach anatolijskich Side znaczy owoc granatu. Ulubione miejsce Kleopatry i Marka Antoniusza. Malutka, turecka miejscowość zachwyca i onieśmiela.


Side. Poteżne, położone na malowniczym cyplu ruiny świątyni Apollina mają w sobie coś majestatycznego i mistycznego zarazem.
Cała ta statyczność kontrastująca ze wzburzonym, zawsze niespokojnych morzem stanowi wielkie dzieło. Skapane za dnia w promieniach słońca białe kolumny wieczorem stanowią dla turystów i miejscowych miejsce schadzek. Zapach olejków, wiatru, kwiatów i tureckiego jedzenia, morska bryza i rozświetlone tysiącem lampionów kawiarenki stwarzają fajny klimat.

Jeśli interesuje kogoś starożytna sztuka to miejscem wartym zobaczenia jest doskonale zachowany teatr. Side to również szeroko pojęte rękodzieło. Torebki, dywany, obrazy i wspomniane już kolorowe, witrażowe lampiony. Muzułmanie wierzą w urok rzucany przez złe spojrzenie. Najbardziej niebezpieczne uroki rzucają podobno osoby o niebieskich oczach. Koran zabrania używania amuletów pomimo to w Turcji na każdym niemal kroku obserwuje nas czujne Oko Proroka. To kulisty, niebieski koralik (nazar boncugu) z zaznaczoną w centrum czarną źrenicą. Jego zadaniem jej wychwycenie złego spojrzenia i ochrona przed ewentualnym urokiem. Ważne aby wisiał w widocznym miejscu.

Każdy łasuch natomiast powinien się skusić na pyszne naleśniki z nadzieniem słodkim lub ostrym  i lody…lub lodziarza;) Genialne słodycze i ciasta, robione na bazie naturalnych syropów to następny turecki specjał. Tureckie przyprawy usypane w kolorowe kopce, stojące w lnianych workach pobudzają zmysły.

Wybrzeże Side to szerokie, piaszczyste plaże i pirackie statki. W głębinach morza można polować na rozgwiazdy.

Wybrane dla Ciebie
Bangkok

Bangkok. Kilka kadrów

Jaśmin

Jaśmin. Podarunek dla Bogów