Sępy. Pożyteczne ścierwozjady

https://www.youtube.com/watch?v=Ukz1MBOgIc4

29% zarejestrowanych zgonów sępów może być spowodowanych nielegalnym handlem częściami ich ciała, stosowanymi w tradycyjnym lecznictwie. Specjaliści alarmują. Sępy na wyginięciu!


Kiedy w roku 1832 Karol Darwin przemierzył Atlantyk na statku Beagle, zobaczył takiego oto sępnika, powiedział, “To obrzydliwe ptaki z łysymi, szkarłatnymi głowami, stworzone by rozkoszować się zepsuciem”. Czy słusznie? Jeśli Afryka i sawanna to sępy… i ich problemy. Ptaki żywiące się padliną, same mają nie lada wyzwanie aby utrzymać gatunek.

Dr Juliusz Arinaitwe, dyrektor afrykańskiego programu w BirdLife International: „Okradanie afrykańskiego nieba z jednej z najbardziej znanych i spektakularnych grup ptaków i szybki spadek populacji sępów na kontynencie ma poważne konsekwencje dla jego mieszkańców. Zjadając padlinę sępy pomagają zatrzymać rozprzestrzeniające się choroby. Teraz, kiedy jesteśmy świadomi skali spadku ich populacji, przyrodnicy muszą przekonać ustawodawców, organizacje religijne, agencje rządowe i władze lokalne oraz samych mieszkańców do ochrony tych wspaniałych ptaków”. 

Sępy, by przetrwać w jednym z najbardziej dzikich środowisk na Ziemi, muszą wykazać się dużą odpornością i agresją. Należą do nielicznych zwierząt odżywiających się wyłącznie padliną. Kwas żołądkowy sępa jest tak silny, że mógłby rozpuścić metal. Dzięki temu ptaki mogą zjeść najbardziej zepsute mięso, niszcząc przy tym siedlisko groźnych chorób, które w przeciwnym razie rozprzestrzeniałyby się w ekosystemie.

Najnowsze badania dowiodły, że w rejonach, w których nie żyją sępy, padlina rozkłada się 3 do 4 razy dłużej i ma to poważne następstwa w postaci szerzenia się chorób.

Dlaczego sępy nie cierpią na zatrucia pokarmowe? (Opisane w Nature Communications)

Zespół pod przewodnictwem Profesora Larsa Hestbjerga z Aarhus University, tłumaczy, że wyjaśnieniem mogą być nadzwyczajne bakterie w jelitach.

Martwe zwierzęta leżące za długo na słońcu nie są tutaj jedynym problemem. Gdy sęp znajduje zwierzę ze skórą za grubą do przebicia dziobem, jedzą je drugą stroną, poprzez odbyt. To oznacza, że mięso, które jedzą jest dodatkowo zmieszane z ich odchodami.

„Aby zbadać umiejętności sępów i przeżycia takiego koktajlu, wygenerowaliśmy profile DNA ze zbioru bakterii żyjących na twarzy i w jelitach 50 sępów ze Stanów Zjednoczonych. Nasze odkrycia pozwoliły nam zrekonstruować zarówno podobieństwa, jak i różnice pomiędzy bakteriami znajdującymi się u sępników różowogłowych i sępników czarnych, żyjących głównie na zachodniej półkuli. Wynika z tego, że dzieje się coś nadzwyczajnego z trawionymi bakterami, podczas przejścia przez ich przewód pokarmowy”, powiedział Hansen, po pierwszym badaniu jelit sępów.

Skóra na twarzach sępów posiadała 528 gatunków mikroorganizmów, jak odkrył Hansen, ale tylko 76 z tych było w stanie przeżyć w jelitach. Dominujące były Clostridia i Fusobacteria, które autor podkreśla jako „wysoce chorobotwórcze dla innych kręgowców.”

Doktorant Michael Roggenbuck z University of Copenhagen powiedział, „Nasze wyniki pokazują, że pojawiła się silna adaptacja u sępów, gdy chodzi o radzenie sobie z toksycznymi bakteriami, które trawią. Z jednej strony, sępy wytworzyły niesamowicie wytrzymały system trawienny, który ma po prostu za zadanie zniszczyć wszystkie niebezpiecznie bakterie, które połykają. Z drugiej strony, sępy najwidoczniej wytworzyły u siebie również tolerancję na niektóre zabójcze bakterie – gatunki, które zabiłyby inne zwierzęta, wydają się żyć normalnie w dolnej części jelita.”

W Kenii natomiast powstanie jedna z największych farm wiatrowych w Afryce. 353 turbiny staną nad Jeziorem Turkana. Nie jestem przeciwnikiem energii wiatrowej jednak konieczne są konsultacje z rządem w tej sprawie. Oto co turbiny robią ptakom. Przecinają je na pół. To maszynki do mielenia ptaków. W Afryce Zachodniej okropne zjawisko handlu martwymi sępam zaspokaja potrzeby rynku praktyk magicznych i fetyszy. (słowa Munira Virani – biologa zajmującego się ptakami drapieżnymi).

Uzupełniając: farma zlokalizowana w północnej części kraju będzie składała się z 365 turbin wiatrowych o mocy 0,85 MW każda. Projekt Lake Turkana Wind będzie kosztował 775 mln USD. Ma być częściowo wsparty z kredytu udzielonego przez Bank Światowy. Projekt inwestycyjny z 2012 został przesunięty na lata 2013 – 2016. Jest to największa prywatna inwestycja w historii Kenii. Projekt wykorzysta unikatowe warunki naturalne sprzyjające produkcji energii elektrycznej z wiatru. Instalacje będą położone od 450 m do 2300 m nad poziomem morza.

Spodziewany uzysk energii to 1 400 GWh energii elektrycznej na rok, co odpowiada aż 15-procentom aktualnego zapotrzebowania na energię w Kenii.

Dzięki uruchomieniu farmy wiatrowej Turkana, które zaplanowano na kwiecień 2017 r., Kenia zredukuje import paliw o rocznej wartości około 150 mln euro.

Współwłaścicielem farmy będzie Google, odkupując 12,5% udziałów od duńskiego producenta elektrowni wiatrowych Vestas:)

To tylko fragmenty artykułów wołających o pomoc dla potocznie zwanych ścierwozjadów. Faktycznie z wyglądu brzydkie to ptaszyska. Kiedy podczas safarii czuję charakterystyczny smród, wiem, że sępy są albo były w pobliżu. Taki film nakręciłam zaraz po przekroczeniu bram parku Tsavo. Cóż, ani widok ani zapach nie sprzyja westchnieniom zachwytu. Przyroda rządzi się swoimi prawami.

Wybrane dla Ciebie
indonezja

Indonezja. Najpiękniejsze widoki

jak wznosić toasty?

Jak wznosić toasty? Patrz foto ;)