Rabat. Muzeum kapeluszy i rzymskich wykopalisk


Rabat ma wiele do zaoferowania. Przedmieście Mdiny oczarowują. Mam wrażenie, że o ile Mdina nazywana jest miastem ciszy, dopiero tej ciszy doświadczam tutaj.


Mdina. Miasteczko, kręte i wąskie. Wybrukowane uliczki i zapach historii w powietrzu, sprawiają, że faktycznie na chwilę można przenieść się w czasie.
Zobaczcie tu: http://blogopodrozach.pl/mdina-miasto-ciszy-i-targaryenow/ Po długim spacerze, wracamy do teraźniejszości i zdażamy w kierunku Rabat, miasteczka, a właściwie przedmieścia Mdiny, leżącego po przeciwnej stronie ulicy. Jest późne popołudnie, słońce jednak wciąż grzeje mocno i spacer wśród pradawnych murów daje nam przyjemne uczucie chłodu. O ile jeszcze przed chwilą byliśy jednymi z wielu turystów w Mdinie (a podobno, miasto ciszy), tu jesteśmy chyba jedynymi. Cisza, spokój, miejscowi, leniwie przechadzający się uliczkami. Otwarty sklep ze słodyczami i mała piwiarnia. W sklepiku z kapeluszami, kupuję złoto-brązowy.

Kościół i Grota św. Pawła – Kościół farny św. Pawła (1575 r.), powstał w miejscu jednej z najwcześniejszych kaplic chrześcijańskich na Malcie. Najciekawszym obiektem jest Grota św. Pawła. Według miejscowej tradycji właśnie tutaj św. Paweł spędził kilka godzin, nauczając. Według innej wersji był w tej grocie więziony. Podobno kamień wydłubany ze ściany groty ma moc uzdrawiającą. Najważniejszym dziełem jest marmurowy posąg św. Pawła.

Katakumby św. Agaty i Katakumby św. Pawła -Pod całym Rabatem ciągnie się sieć katakumb, z których zbadano dotąd komnaty na powierzchni 3 km2. Niektóre są udostępnione zwiedzającym, inne znajdują się pod domami, jeszcze inne służą jako piwnice. Kryptę kościoła św. Agaty zdobią freski przedstawiające, patronkę kościoła. W katakumbach, znajdują się pogańskie, punickie i żydowskie miejsca pochówku, ale tylko chrześcijańska część jest udostępniona zwiedzającym. W ścianach ciemnych, wąskich korytarzy mieszczą się rodzinne komory grobowe oraz okrągłe kamienne stoły znane jako agape. Odbywały się przy nich rytualne uczty żałobne, w rocznicę śmierci bliskich. Przy kościele, znajduje się muzeum starożytnej ceramiki, rzeźby i minerałów.

Muzeum Rzymskich Wykopalisk – Muzeum mieści się w budynku, stojącym w miejscu dawnego rzymskiego domu. Można tu między innymi podziwiać mozaikową posadzkę, kolumny, kapitele, posągi i kamienie nagrobne pochodzące z wykopalisk.

Klify. Jeśli będziecie mieli dosyć kamiennych budowli  i kocich łbów proponuję udać się dalej. Z przystanku, na placu pomiedzy Mdiną a Rabatem dojedziemy do Dingli, a tam już tylko pozostaje złapać kontakt z przyrodą i podziwiać zachód słońca. 250-cio metrowe Klify Dingli to nawyższe klify w południowej części Europy. Skały malują się majestatycznie na tle rozkołysanego morza. Widoczna jest, jedna z pięciu wysp, wchodzących w skłąd Malty, bezludna Filfla. Generalnie teren świeci pustkami, ale po męczącym i długim zwiedzaniu górzystej Mdiny, warto chwilę odpocząć i posłuchać szumu fal. Na tym filmiku, klify prezentują się bardzo zachęcająco.

 

Wybrane dla Ciebie
Krabi

Krabi. Perła Wybrzeża Andamańskiego.

Valletta

Valletta. Miasto mistrza