Pura Tanah Lot. Ziemia pośrodku morza


Ukształtowana przez naturę formacja skalna, jest jedną z piękniejszych na Bali. Pięknie wyżłobiona jaskinia i korytarze, od XVI wieku są symbolicznym domem mnicha Danga Hyanga Niratha. Pura Tanah Lot.


pura tanah lot

Warto zobaczyć Pura Tanah Lot kiedy wschodzi lub zachodzi słońce. Oddalone około 20km od Denpasar (stolica prowincji Bali), w mieście Tabanan miejsce to podczas przypływu jest całkowicie odzielone od lądu. Porośnięta zielenią skała robi olbrzymie wrażenie na turystach z całego świata.
Pura Tanah Lot to jaskinie, strome schody i wąskie korytarze to świątynia, której historia datowana jest na wiek XVI. Podczas podróży, wzdłuż południowego wybrzeża mnich Niratha ujrzał piękną skalną wyspę i na niej spędził noc. Lokalni rybacy zobaczyli go i kupili mu dary. Namówił rybaków aby zbudować świątynię na skale, bo czuł, że jest to święte miejsce, które czcić będzie bogów balijskiego morza. Tanah Lot jest częścią balijskiej mitologii stuleci. Świątynia jest jednym z siedmiu morskich świątyń na całym wybrzeżu Bali. Każda ze świątyń powstała w zasięgu następnej, tworząc łańcuch wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża. Oprócz balijskiej mitologii, świątynia jest mocno pod wpływem hinduizmu. U podnóża skalistej wyspy żyją jadowite węże morskie. Są uznawane za strażników świątyni, chronią od złych duchów. Do znajdującej sie nieopodal, utworzonej pod turystów jaskini węży, nie odważyłam się wejść. Wystarczył mi widok chłopca, który bawił się z pytonem jakby to nie wąż był a mały, słodki szczeniaczek. W zamian w drodze powrotnej zdażyłam zobaczyć równie przerażające co węże, olbrzymie nietoperze oraz ptaszysko, którego nazwy nie pamiętam.

Cały kompleks jest podporządkowany turystom. Droga do głównej bramy prowadzi przez bazar z pamiątkami, straganami z jedzeniem a samo wejście jest płatne (wstęp +/- 30000 Rp) Omijając komercyjne stragany można skosztować balijskich specjałów. Starsza kobieta przygotowała pyszny deser, którego składniki w postaci papai, bananów, orzeszków, chlebowca, podsmażonych na oleju kokosowym w żeliwnym naczyniu, podała nam zawinięte w liść bananowca. Na teren samej świątyni wejść nie można. W pobliżu znajduje się restauracja, z której rozciąga się cudny widok na świątynię i pobliskie, soczyście zielone pola golfowe, Nirvana Golf Resort. Uderzające o brzeg i przybrzeżne skały fale oceanu, są dodatkową atrakcją i ochłodą.

pura tanah lot

W 1980 roku  świątynia zaczęła się rozpadać, a teren wokół i wewnątrz świątyni, zaczął się niebezpiecznie obniżać. Japoński rząd zainwestował około 130 USD mln EUR i uratował skałę. W rezultacie, w jednej trzeciej Tanah Lot są sprytnie ukryte sztuczne formacje. Świadomość ta trochę umniejsza magii tego miejsca ale zobaczyć je warto:)

 

 

Wybrane dla Ciebie
Jak reklamować posiłek?

Prawo po Twojej stronie. Jak reklamować posiłek?

Tirtagangga

Świątynia na wodzie. Kto zbudował Tirtagangga?