O czym mówią mury? Osiem Bram Jerozolimy.

Jerozolima

Oto ja osadzę twoje kamienie na malachicie i fundamenty twoje na szafirach. Uczynię blanki twych murów z rubinów, bramy twoje z górskiego kryształu, a z drogich kamieni – cały obwód twych murów.
(Iz 54,9)

Jerozolima. Miasto sprzeczności, wielokulturowości i tajemnic. Potęga historii czterech religi i czterech stron świata. Zwana miastem o ośmiu bramach. Spacerując po Jerozolimie wyznaczają one kolejne miejsca, kolejne punkty wyprawy. Odnoszę wrażenie, że każda ma coś innego do przekazania, każda otwiera przejście do innej historii. Mówi się, że tylko ten kto w Jerozolimie był, wie czym jest nagrzany słońcem, jerozolimski kamień. To prawda. Dzień tutaj jest upalny, próżno szukać ochłody. Noce natomiast są przyjemnie chłodne. Patrząc na księżyc z Góry Oliwnej mam wrażenie, że miasto zastygło w swojej ciężkości, zapadło w kamienny sen, wymęczone promieniami słońca. Taki jest klimat Jerozolimy. Jerozolimskie Stare Miasto od Góry Oliwnej oddzielone jest doliną Cedronu, a od południa doliną Gehenny. Osiem bram strzeże wejścia do Starego Miasta. Od zachodu Brama Jafy. Od południa Brama Syjonu (Dawida) i Gnojna. Od wschodu Brama Złota (zamknięta) i Brama Szczepana (Lwa). Od północy Brama Heroda, Damasceńska oraz Nowa.

Aby zobaczyć je wszystkie można wybrać się na spacer trasą biegnącą po zewnętrznej stronie murów, ulicami Jaffa Rd, Hatsashanim, Sultan Suleyman, przez cmentarze muzułmańskie po obu stronach bramy św. Szczepana, dalej ulicami Ma’aleh Hashalom i Jerusalem Brigade.

Inna opcja to wycieczka po koronie murów. Trasa dla turystów nie mających problemów z lękiem wysokości, poruszaniem się. Nie polecana dla dzieci. Należy założyć dobre obuwie. Z murów rozciągają się piękne widoki na Stare Miasto. Opcja ta jest płatna, bilety możemy kupić osobno lub w karnetach z innymi atrakcjami. Godziny otwarcia trasy należy sprawdzić wcześniej, różnią się one ww stosunku do pór roku.

Brama Jafy – zwana Bramą Przyjaciela. Jak podaje Flawiusz właśnie nią wdarli się do Jerozolimy Rzymianie w 70-tym roku.

Jerozolima

Brama Syjonu – otwiera wejście na Syjon. Arabowie nazywają ją również bramą Dawida. Brama zamyka wejście do dzielnicy ormiańskiej. Kiedy przyjrzymy się dobrze, w rozłożonych kamieniach i wykopaliskach dostrzeżemy fragmenty prastarej Jerozolimy. Dzielnica ormiańska Jerozolimy to miasto w mieście. Warto tu zajrzeć, powąchać stare księgi w przepięknej bibliotece, ochłodzić się w murach kościoła św. Jakuba Starszego. Ormianie zamieszkują tę część miasta od II wieku. Armenia zaś stanowi o pierwszym królestwie, które przyjeło chrześcijaństwo.

Brama Gnojna – w czasach najdawniejszych stanowiła bramę, przez którą wywożono nieczystości, te zaś lokowano w dolinie Gehenny. Nieopodal do dziś można dostrzec ślady po starym targowisku, gdzie handlowano zwierzętami przeznaczonymi na spalenie w postaci ofiary. Dziś przez nią wchodzą w obręb murów starego miasta Żydzi, udający się pod Ścianę Płaczu.

Brama Szczepana (Lwa) – ważna brama. Przez nią wyjeżdżamy w stronę Betlejem. To tą bramą wyprowadzono Szymona (pierwszy chrześcijański męczennik) poza miasto aby go ukamieniować. Nazywana Bramą Lwa ze względu na symbole rodowe sułtana Bajbarsa umieszczone na jej fasadzie. Nazwa arabska nawiązuje do miejsca narodzin Matki Chrystusa. Przez tą bramę wchodzi się do dzielnicy muzułmańskiej (zdjęcie na górze).

Brama Heroda – Kiedy przechodzi się przez tą bramę czuć w powietrzu niepokój i dziwną atmosferę wołania o pomoc. Brama ponoć nasączona krwią biczowników i biczujących. Znajduje się niedaleko franciszkańskiego Klasztoru Biczowania. To także miejsce, z którego zdobywali Jerozolimę Krzyżowcy. Brama ta przez Arabów nazywana jest Bramą Kwiatów.

Jerozolima

Brama Nowa – brama pochodzi z XIX wieku i została zbudowana ściśle na potrzeby komunikacji w mieście. Tą bramą wjedziemy najprościej do Bazyliki Grobu Pańskiego.

Brama Damasceńska – w starożytności otwierała drogę do Damaszku, długo stanowiła jedyne wejście do miasta dla najważniejszych gości, między innymi papieża. Zwana też Bramą Kolumny.

Jerozolima

Brama Złota – przepiękna i najbardziej symboliczna. Tą bramą w niedzielę palmową do Jerozolimy wjechał Chrystus. Tędy według wierzeń żydowskich wjedzie do Jerozolimy Mesjasz. Wyznawcy islamu wierzą, że to tutaj będzie miał miejsce sąd Allacha nad światem. Po wycofaniu się z miasta Krzyżowców brama została zamurowana i do dziś pozostaje nieczynnna, stanowiąc tutejsze świadectwo. To brama skupiająca w sobie nadzieję czterech głównych wyznań świata.

Jerozolima

Wybrane dla Ciebie

Bormla, Birgu, Isla. Maltańskie trójmiasto

Walencja. Uczestniczyć w Sądzie Wodnym, bezcenne!