Mdina. Miasto ciszy i Targaryen’ów


Na tę wyprawę czekałam najbardziej. Jako, że Gra o Tron znajduje sie w pierwszej piątce moich ulubionych seriali, perspektywa spaceru uliczkami Królewskiej Przystani, wywoływała gęsią skórkę. Mdina.


Mdina, położona na szczycie wzgórza, w najwyższym punkcie Malty (213 m.n.p.m). Miasto, otoczone grubymi i wysokimi na 25 metrow murami obronnymi, pierwsza warowna osada wyspy (700 r.p.n.e), dawna stolica Malty, miasto niegdyś tętniące życiem. Dziś nazywana miastem ciszy, wyłączona z ruchu kołowego, zamieszkana przez około 400 mieszkańców, stanowi jedno z piękniejszych i bogatych w ciekawe zabytki miasta.
Dojechać do Mdiny najlepiej z Valetty (stolica) i na zwiedzanie przeznaczyć cały dzień. Bo wycieczka w te rejony, to także przyległy do Mdiny, barokowy, Rabat, oraz znajdujące sie kawałek dalej, 250-cio metrowe klify Dingli.

Mdina – co zobaczyć?

Kings Landing. Punktem honorowym jest oczywiście brama wjazdowa do miasta, która posłużyła jako wrota Kings Landing (Królewska Przystań), popularnego serialu Gra o Tron (sezon 1). Plenery do pozostałych części dla Królewskiej Przystani, twórcy filmu zrealizowali w chorwackim Dubrowniku. Przy okazji, w Mdinie kręcone były także niektóre sceny z Galadiatora.

Katedra św. Pawła i św. Agaty –  Kiedy w 1693 roku wielkie trzęsienie ziemi dotknęło Maltę, z Mdiny nie pozostał kamień na kamieniu. Dziesięc lat później, w miejscu tym, powstało całkiem nowe, ślniące barokowym przepychem miasto. Katedra jest piękna i warto wejść do środka, aby podziwiać złocone ornamenty, boczne kaplice oraz malowidła. Fasada o harmonijnych proporcjach i potężna kopuła, autorstwa, architekta, Lorenzo Gafy. Malowidła i rzeźby to sceny z życia św. Pawła. Najpiękniejszą, która jako nieliczna przetrwała trzęsienie ziemi, jest polichromia, zatytułowana Katastrofa statku św. Pawła. To dzieło Mattia Pretiego.

Znajdujące się na sklepieniu i kopule freski to czysty barok. Na mnie wrażenie zrobiła przede wszystkim posadzka, wyłożona płytami nagrobnymi, z herbami, imionami i inskrypcjami upamiętniającymi pochowanych tu biskupów i arystokratów.

Muzeum Katedralne – Tutaj podziwiać można przedmioty i wytwory sztuki, które udało ocalić się ze starej katedry. Cenna kolekcja (mecenasa sztuki) hrabiego Saverio Marchese to między innymi, drzeworyty Albrechta Durera, grafiki Rembrandta i XIV-wieczny poliptyk, niegdyś zdobiący ołtarz w starej katedrze. Oprócz zbiorów oglądać możemy stare, pięknie zdobione modlitewniki, szaty liturgiczne, srebrne naczynia i monety.

Lochy Mdiny – Tuż obok bramy wejściowej do miasta, w podziemnych przejściach, pod Palazzo Vilhena mieści się muzeum. Woskowe rzeźby przedstawiają różne sceny z niechlubnych kart historii Malty. Można tu zobaczyć między innymi obrazy tortur i egzekucji, ścięte głowy, nabijane na włócznie oraz chłostanie ladacznic i czarownic. Nie przestraszcie się, starego mężczyzny, stojącego przy wejściu do lochów, kiedy niskim głosem powie, – widzę cię-;)

Muzeum Historii Naturalnej – mieści się w Palazzo Vilhena. Zobaczymy tu minerały, skamieniałości ryb, owadów, ptaków i ssaków.

 

 

 

 

 

 

 

Wybrane dla Ciebie
Bugibba

Bugibba. Spotkanie z Czerwonym Lucjanem

Krabi

Krabi. Perła Wybrzeża Andamańskiego.