Kopi Luwak i inne smakołyki

Copy Luwak


Filiżanka zwykłej kawy kosztuje 40.000 Rp, filiżanka Kopi Luwak 500.000 Rp. Co to jest i z czego, że takie drogie? Poznajcie Łaskuna Muzanga.


Kopi Luwak. Łaskuny to zwierzęta z rodziny łaszowatych. Żyją w lasach południowo-wschodniej Azji a właściwie bardziej w niewoli na farmach, gdzie ich sposób odżywiania stał sie sposobem na światowy biznes. Mowa o kawie. Łaskuny przez lokalnych nazywane są Luwakami lub cywetami. Łaskuny przetrzymywane w ciasnych klatkach karmione są sporymi ilościami owoców kawowca. Zwierzę trawi miaższ, natomiast sfermentowane ziarna zostają wydalone na zewnątrz w postaci odchodów. Z tych właśnie ziaren po oczyszczeniu robi się kawę popularnie nazywaną Kopi Luwak. Łaskuny zjadają tylko owoce najlepszej jakości, a przejściu przez układ pokarmowy ziarna tracą swój gorzki smak. Kawa z Luwaka jest najdroższą kawą na świecie. Jej kilogram potrafi osiągać cenę do tysiąca euro.

Nie wiem czy to świadomość tego co piję i z czego jest to zrobione, czy może wygląd i zapach Łaskuna Muzanga ale osobiście kawa nie przypadła mi do smaku. Filiżanka zwykłej kawy kosztuje 40.000 Rp, filiżanka Kopi Luwak 500.000 Rp.

W miejscu gdzie wytwarza się Kopi Luwak powstaje również olej kokosowy oraz kakao. Piękne, zielone palmy uginające się pod ciężarem orzechów kokosowych zdają się być trochę niebezpieczne. Tubylcy udając się na zbiory zakładają kaski. Palmy kokosowe uważane są za dostarczające wszystkiego do życia. To bardzo pachnąca i  smakowita przygoda. Olej kokosowy wytwarzany jest poprzez tłoczenie i rozgrzanie kopry – twardego miąższu orzecha. Z miaższu kokosa oprócz oleju uzyskiwana jest woda kokosowa i oczywiście popularne kokosowe wiórki.

Olbrzymie owoce kakaowca kryją ziarna, które po fermentacji, są suszone, prażone i mielone. W ten sposób uzyskuje się gęstą masę, z której kolejno w procenie tłoczenia otrzymuje się masło kakaowe, a z pozostałych wytłoków po ponownym zmieleniu powstaje proszek, właściwe kakao. Do takiego świeżego kakao dodaje się różne, lokalnie występujące przyprawy. Cynamon, chili, imbir, gałkę muszkatołową, cukier trzcinowy. Pyszne.

Wybrane dla Ciebie

Little India – dzielnica krawców

Kenia. Pastelowy spacer…