Jaśmin. Podarunek dla Bogów

Jaśmin


Jaśmin. Czy wiesz, że aby uzyskać jeden kilogram jaśminowej esencji potrzeba około tony kwiatów? W Tajlandii jednak nikt tego nie potwierdza;)


Kiedy w ostatni weekend wybrałam się na rowerową wycieczkę w nosku zakręciły się zapachy kwitnących na biało drzew. Co prawda do maja jeszcze trochę czasu i na jaśmin przyjdzie poczekać ale można ożywić wspomnienia. Tajlandia. Ten tajski jaśmin jest trochę inny niż polski. Kolorem nie tylko biały ale żółty i czerwony. Chociaż królestwem jaśminowych krzewów są Indie, Tajowie nie mniej mocno uprawiają jego kult. Jaśmin jest kwiatem symbolizującym zmysłowość i czystość. Wieniec jaśminowy to prezent dla nowożeńców, jako przynoszący płodność i szczęście.

Dzwonki, łańcuszki, wieńce, przeróżne jaśminowe zawieszki towarzyszą Tajlandczykom i przebywającym w Tajlandii turystom. To obok ryżu podarunek dla Bogów, często zdobiący posążki, modlitewniki, nagminnie spotykany w tuk-tuk’ach przy lusterku wraz z innymi symbolami wiary. Przy wejściu do świątyń sprzedawane są ręcznie wykonywane, piękne jaśminowe ozdoby, które należy złożyć u stóp Buddy. Do takich ozdób często dokładany jest kwiat róży. Wysoka temperatura, wilgotność potęgują i tak oszałamiający i bardzo zmysłowy zapach kompozycji.

Do takiej tradycji Tajowie zaliczają również ofiarowywanie monet, w które można zaopatrzyć się kupując jaśminowy wieniec. Olejek uzyskiwany z tych kwiatów genialnie sprawdza się na włosach. Jego zapach podobno leczy depresję. W Tajlandii jednak nikt tego nie potwierdza;), oni mają przecież jeszcze słonie jako symbol szczęścia i radości a mnie póki co pozostaje jaśminowa herbatka:)

Wybrane dla Ciebie
side

Side znaczy Granat

walencja

Lato w Walencji i ludzie