Dlaczego w Kenii słonie są czerwone?

https://www.youtube.com/watch?v=G4UsPQWe8Jg

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego niektóre słonie mają czerwono-ceglastą skórę?


Dlaczego w Kenii słonie są czerwone? Kiedy byłam mała  i babcia zabierała mnie do zoo to właśnie słonie (oprócz lwów;) robiły na mnie największe wrażenie. Te w zoo były popielate, szare i miały suchą, grubą, pomarszczoną skórę. Kołysały się niezdarnie przestępując z nogi na nogę, coś tam przeżuwając. Kiedy zbliżałam się do ogrodzenia chciwie wyciągały dłuuugą trąbę, babcia mówiła, że po orzeszki. No i była taka bajka, na której strasznie płakałam – Jumbo. Kiedy zwiedzamy rezerwaty w Kenii, słonie wyglądają i zachowują się całkiem inaczej. Urocze niezdary, wielkie samce z olbrzymimi kłami, samice i ich młode. Wszystkie mają wesołe oczy, pomimo swojej masy zwinnie i z grację przemierzają sawannę. Żyją w grupach, dość sporych i z natury nie są agresywne. Doskonale potrafią wpasować się w otoczenie i żyć w symbiozie z pozostałymi gatunkami zwierząt. Taka sytuacja: gepardzica pod drzewem, żyrafy za akacjami i słonie idące gromadą gdzieś przed siebie. Generalnie do turystów nic nie mają ale… kiedy podjeżdżamy za blisko zaczynają nerwowo trzepotać uszami, podnosić trąby. To znak, że trzeba uciekać. Park Narodowy Tsavo jest największym terenem chronionym w Kenii (zajmuje obszar ponad 20 tys. km2 ) – jest to prawdopodobnie największy obszarów chronionych na świecie, gdzie zwierzęta żyją na wolności, pod całkowitą ochroną. Podzielony na dwie części – Tsavo East i Tsavo West stanowi cudowną oazę spokoju i przyrody, w której można naprawdę zapomnieć o całym świecie. Tsavo stało się sławne właśnie dzięki czerwonym słoniom. Słonie afrykańskie są dużo większe od słoni azjatyckich i spotkanie z nimi jest ekscytujące. Dziś w parku żyje około 4 tys. sztuk.

No ale co z tą czerwoną skórą? Dlaczego kenijskie słonie są czerwone?! Otóż biorąc pod uwagę, że ziemia w Tsavo jest czerwona, a dokładnie jest to czerwona glinka, słonie inne być nie mogą. Kiedy praży słońce i najlepszą zabawą i ochłodą jest polewanie się wodą ich skóra przybiera ceglasty kolor. A, że z wodą nabierają w trąbę czerwone błoto, całe są nim obklejone i po szarym słoniu nie ma śladu;)

Słonie są śmieszne. Taki banał, ale obserwując je w ich naturalnym środowisku widać ich prawdziwy charakter. Widziałam słonie w Tajlandii, Indonezjii. Zamknięte na farmach, uczone, szkolone, smutne, często wykorzystywane jako atrakcja dla turystów http://blogopodrozach.pl/slonie-w-tajlandii-gdzie-jest-granica/. W Kenii zobaczyłam jakie są naprawdę.

Wybrane dla Ciebie
jak wznosić toasty?

Jak wznosić toasty? Patrz foto ;)

chillout

Matt Simons – Catch & Release…